Bertil Wissinger Minnesfond
Bertil Wissingers minnesfond
Minnesfonden är upprättad enligt önskemål från familjen Wissinger.
Fonden är styrelsens uppdrag och ändamålet är att utveckla juniorverksamheten i klubben.
Bertil Wissinger
- 1931-2020
- Sekreterare och stark man i Eksjö Golfklubb 1965-1989
- Hedersmedlem 2014
Bakgrund
Golf är världens bästa och roligaste idrott! Det var den övertygelsen som drev vår pappa Bertil Wissinger och hans engagemang inom golfen. I mer än femtio år ägnade pappa i princip all vaken tid att utveckla klubben, golfbanan och golfsporten i Eksjö, på Höglandet, i Småland och i Sverige.
Ett av de viktigaste inslagen i pappas engagemang var att göra golfen tillgänglig för så många idrottsintresserade knattar och juniorer som möjligt. Det ordnades bland annat knattetävlingar på Skedhult och golfläger för Smålands juniorer varje sommar på Skedhult. Vi fick då bo i Skedhults säteris vita huvudbyggnad, inklämda i smala våningssängar. De juniorer som förväntade sig en lugn lägervecka fick nog en chock när reveljen gick klockan sex varje morgon för nio håls språngmarsch och fysisk träning med Berra! Efter det blev det frukost, golfträning med vår underbare tränare David Nicholson och förstås spel hela dagen, ofta 36 hål. Vi sov gott på nätterna…
Berra var också med och startade den första juniortouren i Sverige när Smålands-Touren drog igång i början av 80-talet. Eksjöspelarna Urban Sundberg och Stefan Sterner vann de första upplagorna och blev sedan uppskattade golftränare, liksom Staffan Petersson och Mats Wissinger. Anders Falk var en annan ung toppspelare som sedan blev ordförande i golfklubben. Åsa Almqvist, Peter Wissinger, Henrik Wissinger och Pierre Fulke tog första stegen mot framtida landslagsuppdrag, greenkeeperjobb och Ryder Cup-spel.
För hundratals ungdomar från hela Höglandet blev golfklubben inte bara en idrottsplats men också världens bästa ungdomsgård. Många av oss bodde i princip på Skedhult på somrarna. Genom att träna och tävla, spela och umgås med andra medlemmar i alla åldrar, fostrades vi inte bara till duktiga golfspelare. Vi fick också med oss disciplin, tålamod och livserfarenhet till att hantera medgång och motgång både på och utanför golfbanan. Och förstås vänner och minnen för livet.
Fonden i korthet
Det var i den här andan som vi bestämde oss för att starta Bertil Wissingers minnesfond när pappa gick bort. Fondens intäkter går oavkortat till Eksjö Golfklubbs juniorverksamhet för att hjälpa klubben göra golfen ännu mer tillgänglig för Eksjös ungdomar genom att exempelvis stimulera både bredd och elitsatsningar, träningsläger, utbyte med andra klubbar, nå nya unga medlemmar och utbilda fler ledare.
Fonden har fått ett startkapital i form av kontantdonationer samt sex golfbilar som klubben disponerar helt gratis under fem års tid
Allt hyresöverskott som generas av av dessa bilar (när klubbens driftskostnader har dragits av) går direkt till fonden
Varje år ordnas en scramble-tävling under midsommarhelgen med målsättningen att samla in mer pengar och även uppmuntra spel och umgänge.
Fonden är även öppen för spontandonationer via Swish XXXXXXX
Fonden administreras av Eksjö Golfklubbs juniorkommitté med översyn av syskonen Wissinger
Vi ses på golfbanan!
Varma golfhälsningar,
Mats, Mia, Peter, Henrik och Johan Wissinger